kaftor@target.co.il 055-7219654

משנכנס אדר מרבים בבריחה, שמרו על הכלבים שלכם, ולמה חשוב תג שם.

בשנה האחרונה "נשאבתי" יותר ויותר לתחום השבת כלבים אבודים. רכשתי סורק שבבים והצטרפתי לסורקים המתנדבים, קיוויתי שהסורק לא יחליד אצלי ותהיה לי הזדמנות לסרוק כלב אמיתי שנעלם ולא רק את יורקשייר התרגול הפרטי שלי שלא הבין מה אני רוצה ממנו. בפועל, מספר הכלבים שיצא לי להיות מעורב בהחזרתם או בסיוע בחיפוש אחריהם הוא דמיוני, עשרות רבות.

אשתף אתכם במספר עובדות שלמדתי השנה:

התובנה האחרונה אך נפתח בה,
רוב הכלבים האובדים (מעל 90%) חוזרים הביתה בדרכים שונות.
יש מקום לאופטימיות תמיד, אבל לעתים החזרה עוברת בדרך ייסורים, לכלב ולא פחות לבעלים.

השניה והלא פחות חשובה:
בתוך כל כלב יש זאב שורד, גם פודל טוי שנרכש בחנות חיות כמו אבות אבותיו הוא זאב שיודע לשרוד. אם נעלם כזה אל תחליטו שהוא חסר אונים, הוא לא, יש לנו הוכחות.

אפשר לחלק את איבודי הכלבים למספר מאפיינים: בריחות, גניבות, דחף מיני וסתם יציאות כיף. חשוב להבין שההתמודדות עם כל מאפיין שונה וגם שבהחלט יתכן שאובדן בשל מאפיין אחד יזלוג לאחר. כלב שברח כתוצאה מרעמים ונגנב, כלב שיצא לטייל להנאתו ונבהל מפגיעה וכו'. 

בריחות

רעש חריג – זיקוקים, רעמים, אפילו בלון מתפוצץ עלולים להכניס את הכלב למצב בריחה. מספר הכלבים שבורחים בלילות סוערים הוא עצום, גם יום העצמאות שלנו הוא יום טראגי להרבה כלבים ובעליהם ועל נפצי הפורים הנפשעים יותר טוב שלא נדבר בכלל.

תובנה חשובה לעניין בריחות: כלב שנמצא במוד בריחה "לא רואה אף אחד ממטר" כולל את הבעלים לעתים. במקרים כאלה האתגר הוא מורכב: איתור הכלב או הסביבה בה הוא מסתובב ואז מאמץ ללכידתו. המקרים שהכי הסתבכו הם אלה של כלבי אומנה וגם כלבים שברחו ממקומות שהם לא המרחב הטבעי שלהם, פנסיונים, ברחו במהלך ביקור אצל הסבתא וכאלה.

גניבות

כלבים נגנבים כאמור למגוון מטרות, ניתן לנחש את מטרת הגניבה בד"כ לפי סוג הכלב. גזעים מבוקשים נגנבים לצורך מכירה, גזעים מסוכנים כנ"ל פלוס לקרבות כלבים במקומות שהדבר מקובל. כלבים גזעיים ולא מסורסים נגנבים ברוב המקרים לצורך הרבעה. נגנב לכם הכלב, יש מה לעשות, לא לאבד תקווה ולהתאזר בהרבה סבלנות.

תובנה חשובה לעניין גנבות: כלב לא משובב שנגנב קטנים הסיכויים להשיבו הביתה גם אם יאותר. בשנים האחרונות חוקק חוק כלבים מסוכנים המחייב סירוס/עיקור כתנאי לרשיון אחזקה ושבב לכלבים שברשימה. פועל יוצא פחות טוב מהחוק הוא שכלבים מסוכנים רבים פשוט לא נרשמים במאגר השבבים (ואז גם לא מחוסנים). כאשר כלב כזה נעלם גם אם נתפס ע"י השרות הוטרינרי הבעלים יעדיפו במקרים רבים לוותר עליו ולא לשלם את הקנסות הכרוכים בכך.

דחף מיני (חרמנות בלעז)

כמו יצורים אחרים שכולנו מכירים גם הכלב הזכר חושב מהאשכים כאשר יש לו אותם. תוסיפו לזה את חוש הריח המאד מפותח שלו ותבינו מה גורם ל 4.5 ק"ג יורשייר לצעוד קילומטרים ולעמוד מתחת לחלון של בולדוגית מיוחמת.
אם צריך להילחם עליה עם רוטויילר הוא יעשה את זה, כבר אמרנו מהיכן הוא חושב.
בד"כ כשזה המצב, הכלב יגיע לנקודה אחת ושם יעמוד עד שיקרה משהו, טוב או רע.

ימי כיף ותרבות יום א'

ישנם כלבים שע"פ אופיים ולרוב לפי גזעם ניחנו ביצר הרפתקנות ובכיף שלהם לצאת לטיולים פרטיים ומפגשים חברתיים. כלבים אלה יוצאים ובד"כ גם חוזרים בכוחות עצמם, אבל לעתים, כמו אצל כולנו התוכניות משתבשות.

0
כלבים רשומים (חיים) בישראל
0
נולדו ונרשמו ב 2020
0
כלבות נקראות לונה
0
כלבים נקראים לואי